top of page

       İPEK MOBİLYA İML. İTH. İHR. SAN.ve TİC. A.Ş ÇİNKOM ŞUBESİ Zamantı bölgesindeki oksitli çinko kurşun cevherlerini değerlendirerek ülkenin çinko ve kurşun ihtiyacını karşılamak ve böylece ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla 1968 tarihinde ÇİNKUR adı altında halka açık anonim şirket olarak kurularak 1976 tarihinde üretime başlamıştır.

1996 yılında özelleştirme kapsamında “Kayseri Maden Metal A.Ş.” isimli sermaye yapısı itibariyle %80’i İran Maden Bakanlığına ait bir şirkete satılarak el değiştirmiştir. Anılan şirket yaklaşık 1999 yılına kadar faaliyet göstermiş ve fabrika en son İpek şirketler Grubu tarafından 2004 yılı sonlarında satın alınmıştır. 

2015 yılı sonuna kadar ÇINKOM A.Ş. olarak faaliyetine devam etmiş olup 2015 sonunda İPEK MOBİLYA A.Ş. ye devredilerek İPEK MOBİLYA İML. İTH. İHR. SAN.ve TİC. A.Ş ÇİNKOM ŞUBESİ olarak faaliyetine devam etmektedir.

         İPEK MOBİLYA A.Ş. tarafından satın alınan fabrikaya iyi bir bakım onarım ile ülkemizdeki Ark Ocaklı Demir Çelik tesislerinden çıkan baca gazı filtre tozlarının işlenebilmesi konuları Rus ve Fransız profesörlerle değerlendirilmiştir. Bu maksatta tesiste gerekli tadilat yatırımları yapılmıştır. Böylelikle tehlikeli atık konumundaki baca tozlarının alternatif hammadde olarak kullanılabilmesi yönünde Çevre Bakanlığından işletme lisansı alınarak baca tozları alternatif hammadde olarak kullanılmaya başlanmıştır.

         İPEK MOBİLYA İML. İTH. İHR. SAN.ve TİC. A.Ş ÇİNKOM ŞUBESİ 14.07.2005 tarihinden bu zamana kadar İstanbul Gebze, İzmir Aliağa, İskenderun, Osmaniye, Hatay, Çanakkale, Bursa, Tekirdağ gibi Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren demir çelik fabrikalarından çıkan ark ocakları baca gazı filtre tozunu ( baca tozunu ) işleyerek zenginleştirilmiş çinko konsantresi üretip, tamamını ihraç eden bir geri kazanım firmasıdır.

Üretimi yapılan zenginleştirilmiş çinko klinkeri ihracat ürünü olması nedeniyle, memleketimize önemli bir döviz girdisi sağlamaktadır.

        Ürünümüz olan zenginleştirilmiş çinko oksit ( çinko klinkeri ), nihai ürün olmayıp bir ara üründür. İşlendikten sonra metal olarak kullanılmaktadır.

Kayseri Adana Devlet Karayolu 20. Km. de faaliyet gösteren tesisimiz alanında Türkiye’de ilk kurulan tesistir.

Vizyonumuz:

 • Türkiye’nin en modern ve kapasitesi en yüksek çinko metal üretim tesisini kurmak ve bu alandaki cari açığa olumlu katkılar sağlamak,

 • Paydaşlarının parçası olmaktan gurur duyduğu, çevreye duyarlı, ürettiği kaliteli ürün ve hizmetle küresel arenada tercih edilen, Çinko metal üretimi ve madencilik alanında uluslararası standartları belirleyen, dünyanın büyük küresel firmalarından biri olmak.

Misyonumuz

 • Müşteri memnuniyetini tam sağlamak

 • Ulusal firma olmak

 • Konusunda lider kuruluş olmak

 • Yeni yatırımlar yaparak istihdam yaratmak

 • Çevreye duyarlı ürün ve hizmet vermek

 • Kaliteli ürün ve hizmet üretmek

 • Kalite kültürünü yaygınlaştırmak

 • Çalışanların bilgi ve becerilerini artırmak

 • Çalışanların kişisel ve sosyal davranışsal     yeterliliklerini geliştirmek

ipeklogo.png
çinkomlogo.png
ipeksaray.png
ipekarlogo.png
turkmex.png
bottom of page